Wyróżnili utytułowanego trenera. Otrzymał srebrny medal PZPN

TRENER STEFAN ŻYWOTKO (Z LEWEJ) PODCZAS PIĄTKOWEJ UROCZYSTOŚCI W SIEDZIBIE ZACHODNIOPOMORSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ W SZCZECINIE. FOT. MIECZYSŁAW ŻYWOTKO

Miła uroczystość odbyła się w piątek w siedzibie Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, wyróżniono kilka zasłużonych osób dla szczecińskiej, i nie tylko, piłki. Srebrny medal PZPN za wybitne osiągniecia otrzymał m.in. 97-letni Stefan Żywotko.

Urodzony 9 stycznia 1920 roku we Lwowie szkoleniowiec, to prawdziwa legenda szczecińskiej i… algierskiej piłki. Dwukrotnie wywalczył awans do I ligi z Arkonią Szczecin, raz jako piłkarz, a później trener. Do ligowej elity awansował też w 1966 roku z Pogonią. „Portowców” prowadził zresztą przez 4,5 roku, co jest rekordem w historii klubu. Potem z sukcesami pracował w Warcie Poznań i Arce Gdynia. Z pierwszym klubem awansował do II ligi, a z Arka do I. Spod jego ręki wyszło wielu świetnych zawodników, z reprezentantami Polski Januszem Kupcewiczem czy Zenonem Kasztelanem na czele.

Pod koniec 1977 roku wyjechał do Algierii, zostając szkoleniowcem JS Kabylie. Z klubem z miasta Tizi Wuzu miał pracować dwa lata, a został tam przez… czternaście sezonów! Siedmiokrotnie zdobył mistrzostwo Algierii, a dwa razy klubowe mistrzostwo kontynentu, w 1981 i 1990 roku. Afrykę zjechał wzdłuż i wszerz. Nie ma w Polsce drugiego takiego szkoleniowca, który mógłby się pochwalić takimi osiągnięciami z prowadzonym przez siebie za granicą klubem. W Algierii zostałby z pewnością dłużej, gdyby nie krwawa wojna domowa.

W piątek, z kilkoma innymi zasłużonymi osobami, został wyróżniony srebrnym medalem PZPN za wybitne osiągnięcia. Wyróżnienie wręczył mu były świetny obrońca reprezentacji Polski Henryk Wawrowski, który dziś jest wiceprezesem Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Oprócz Stefana Żywotko, srebrny medal PZPN otrzymał też autor wielu publikacji o szczecińskiej, i nie tylko piłce, Czesław Giergiel. Brązowy medal PZPN dostał z kolei 82-letni Teodor Jabłonowski, jak przypomina Czesław Giergiel, pierwszy zawodnik z ziemi szczecińskiej, który zagrał w reprezentacji Polski. Wystąpił w 1955 roku, w meczu juniorów biało-czerwonej kadry z Bułgarią.

WIĘCEJ O HISTORII TRENERA STEFANA ŻYWOTKO

Lwowiak, który jest legendą w Algierii

Uczył ich grać

Ten wpis zostal opublikowany w niedziela, Kwiecień 9th, 2017 o 10:15 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “Wyróżnili utytułowanego trenera. Otrzymał srebrny medal PZPN”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Wspaniały i zasłużony trener. Ubóstwiany w Tizi Wuzu oraz szanowany w całej Algierii. Żywa legenda!

  2. Afrykańska Liga Mistrzów. Wielkie sukcesy trenera z Kresów | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Wyróżnili utytułowanego trenera [...]

  3. Trener Żywotko kończy 98 lat. Ciągną go do Algierii | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Stefan Żywotko pochodzi z Kresów. Urodził się 9 stycznia 1920 roku w Zniesieniu, które od lat 30. znajdowało się w granicach Lwowa. Urodził się w czasie, kiedy trwała wojna polsko-bolszewicka, a kilkanaście dni wcześniej w Warszawie założono właśnie Polski Związek Piłki Nożnej, który zresztą w kwietniu zeszłego roku uhonorował pana Stefana srebrnym medalem za wybitne osią… [...]

 

Zamiesc komentarz