Młodzież walczy o mistrzostwo kontynentu

TAK MŁODZI PIŁKARZE TRENUJĄ W GHANIE. FOT. MICHAŁ ZICHLARZ

W Zambii w niedzielę rozpoczyna się kolejna ciekawa impreza, finały Pucharu Narodów Afryki do lat 20. W dwutygodniowym turnieju wystartuje osiem zespołów. Grać jest o co, bo najlepsza czwórka będzie reprezentowała Czarny Ląd w młodzieżowych mistrzostwach świata, które na przełomie maja i czerwca rozegrane zostaną w Korei, a w tej imprezie zespoły z Afryki zawsze się liczyły.

W grupie A gospodarze Zambia na inaugurację zagrają z Gwineą. W drugiej parze w niedziele Egipt będzie rywalizował z Mali.

Z kolei w grupie B w pierwszych poniedziałkowych spotkaniach Senegal mierzy się z Sudanem, a Kamerun z RPA.

W kadrach poszczególnych zespołów już są piłkarze, jak trójka Malijczyków z Red Bull Salzburg, Sekou Koita, Amadou Haidara i Ousmane Diakite, która gra w europejskich klubach, większość na co dzień występuje jednak w rodzimych ligach.

Dwa lata temu mistrzem została Nigeria, która zresztą najczęściej triumfowała w tej kategorii wiekowej. ZOBACZ TEKST NIE MA MOCNYCH NA NIGERIĘ

MŁODZIEŻOWI MISTRZOWIE AFRYKI

1991 Egipt

1993 Ghana

1995 Kamerun

1997 Maroko

1999 Ghana

2001 Angola

2003 Egipt

2005 Nigeria

2007 Kongo

2009 Ghana

2011 Nigeria

2013 Egipt

2015 Nigeria

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Luty 24th, 2017 o 14:29 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

16 odpowiedzi dla “Młodzież walczy o mistrzostwo kontynentu”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Pierwsze wyniki w fazie grupowej Mistrzostw Afryki do lat 20:

    Grupa A:

    Zambia – Gwinea 1:0
    Egipt – Mali 0:0

    Grupa B:

    Senegal – Sudan 1:1
    Kamerun – RPA 1:3 (hat-trick Luthera Singha z rezerw Bragi)

  2. Michal Zichlarz napisal(a):

    Maxwell Konadu tymczasowym selekcjonerem reprezentacji Ghany

  3. Urbus napisal(a):

    Moi faworyci do tytułu pierwszą drużyną z awansem na mistrzostwa świata. Brawo Miedziane Pociski! Byle tej zdolnej młodzieży horda obcokrajowców wkrótce nie zepchnęła na ławkę.

  4. Urbus napisal(a):

    Trafienia Emmanuela Bandy i to drugie Fashiona Sakali po prostu rewelacyjne (https://www.youtube.com/watch?v=mEiMJbjl8GY). Obaj na niedługo przed turniejem zmienili kluby – pierwszy z Nchanga Rangers poszedł do portugalskiego trzecioligowca i nie bardzo rozumiem o co w tym chodzi, natomiast Fashion, wicekról strzelców i mistrz kraju z Zanaco, zagra w Spartaku Moskwa. Zachód Europy nie za bardzo wierzy w umiejętności piłkarzy z COSAFA, więc transfery do Rosji (Turcji albo Izraela) to norma. Szlak przecierali Booth, Xulu, Lungu, Bastos, Nandinho (Angolczycy mają alternatywę w postaci Portugalii, ale to tyle) i wielu innych. Sunzu też pokopie u naszych sąsiadów.

    Oczywiście są wyjątki od reguły i to liczne, chciałem pokazać trend. Skauci z Francji, Niemiec, Włoch czy Austrii skupiają się głównie na jednej części kontynentu, w porywach dwóch, a przecież w pozostałych talentów nie brakuje. Czy to przypadek, że w walce o nagrodę CAF liczyli się akurat Onyango, Billiat i Kalaba? Czy są o klasę słabsi od powszechnie znanych zachodnioafrykańskich gwiazd? Nie, szczególnie Ugandyjczyk. Byli wyłącznie na radarze klubów z regionu. Ot cała tajemnica.

  5. Kartagińczyk napisal(a):

    Gwinea – Egipt 1:1
    Mali – Zambia 1:6

    @Urbus – Dzięki za link. Wspaniałe bramki :) Rzeczywiście dziwny ruch z tą trzecią ligą portugalską. Przecież bez problemu znalazłby miejsce w grających w drugiej lidze rezerwach zespołów pierwszoligowych, a nawet w słabszych klubach pierwszej ligi.

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    Jestem ciekawy, kogo zatrudnią reprezentacje Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Może to szalone, ale w przypadku tej pierwszej, dałbym szansę Konadu…

  7. Biker napisal(a):

    Wszystkie ręce na pokład jeśli chodzi o ponowne zatrudnienie Harve Renarda jako selekcjonera Cote d’Ivoire. Problem tylko z jego kontraktem z reprezentacją Maroka do 2018…. @inspiw by się napewno ucieszył :) Sprawdzone wieści…

  8. Biker napisal(a):

    Może ktoś z Was chętny :) Tutaj wymagania federacji WKS.
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1126786570784519&substory_index=0&id=108638209266032

  9. Kartagińczyk napisal(a):

    Anthony Vanden Borre w styczniu ogłosił zakończenie kariery. Teraz ją wznowił i zagra w TP Mazembe.
    Zawodnik ten urodził się w Likasi, znajdującym się 111 kilometrów od Lubumbashi, gdzie siedzibę ma właśnie Mazembe. Ma belgijskiego ojca i kongijską matkę.

    Źródło: transfery.info

  10. Kartagińczyk napisal(a):

    Sudan – Kamerun 1:4
    RPA – Senegal 3:4

    Kolejny gol Singha dla RPA.

  11. Urbus napisal(a):

    @Biker Renard jest również w finałowej dwójce konkursu na trenera Bafana Bafana. Nie wiem dlaczego chce tak szybko opuszczać Maroko. Całkiem nieźle szedł mu ten projekt, a jego drużyna była najlepiej zorganizowaną taktycznie na całym gabońskim turnieju.

    Vanden Borre to interesujący transfer, bardzo nietypowy. Prędzej spodziewałbym się go nawet w Sundowns albo Chiefs niż Lubumbashi. Katumbi chciał prawdopodobnie rozgłosu dla klubu i go dostał, ruch szeroko dyskutowany na całym świecie. Jeżeli Wrony poradzą sobie z CAPS United to zobaczymy Anthony’ego w Lidze Mistrzów.

    Przypadki takich powrotów znanych piłkarzy do swoich afrykańskich miejsc urodzenia jeszcze w ramach kariery zdarzają się równie często co święto lasu. Szybko wertuję pamięć i nie licząc północy, która w tym względzie jest niczym Argentyna, oraz w pewnym stopniu RPA trudno odnaleźć wiele przykładów zawodników chcących się odbudować lub kończących karierę w rodzimym klubie. Drogba, Yobo, Aiyegbeni i tak mógłbym wymieniać bez końca – jakoś im to nie w smak. Tym bardziej z sympatią patrzę na powszechnie krytykowanych swego czasu reprezentantów Angoli portugalskiego pochodzenia (Figueiredo, Carlos Fernandes itd.), którzy wrócili do kraju jak jeden mąż i zostali na stałe. No właśnie, jeszcze południe Afryki jako takie można dopisać do tej listy. Zambia, Zimbabwe, Botswana. Od biedy parę innych miejsc jak Gabon. Zdecydowana większość słynnych reprezentantów decyduje się jednak na życie za granicą.

  12. Biker napisal(a):

    @Urbus
    Zauważyłeś pewnie, że trener Renard szybko opuszcza prowadzone przez siebie ekipy bez względu na wyniki jakie z nimi osiąga :)
    Poważnym kandydatem do objęcia roli szkoleniowca WKS jest również Guss Hiddink. Wkrótce wszystko się wyjaśni…

  13. Kartagińczyk napisal(a):

    Zambia – Egipt 3:1
    Gwinea – Mali 3:2

    Awans Zambii i Gwinei :)

  14. Biker napisal(a):

    I o to chodzi :)
    Wszystko jest jak trzeba. Oby młodzi byli podporą swych dorosłych reprezentacji… W Gwinei i Zambii zawsze jest komu grać, tylko niech sprawy pozaboiskowe były na właściwym miejscu…… Dziś młody Diawara grał przeciwko Romie w barwach Napoli

  15. Natka napisal(a):

    I Ten młody Diawara wyraził chęć gry w kadrze Makaroniarzy, a głośno o tym było miesiąc temu…
    https://fr.starafrica.com/football/articles/guinee-amadou-diawara-finalement-nazionale/

  16. Kartagińczyk napisal(a):

    Senegal – Kamerun 2:0
    Sudan – RPA 1:3

    Awans Senegalu i RPA. Pary półfinałowe: Zambia – RPA, Senegal – Gwinea.

 

Zamiesc komentarz