Wszystko przez Ebolę

Chciałem napisać co z moim biletem do Maroka, za który już zapłaciłem 620 zł, i co z Pucharem Narodów Afryki, ale wobec tego co dzieje w zachodniej części Czarnego Kontynentu, byłoby to żałosne.

Jeszcze w tym tygodniu liczba osób, które zmarły z powodu zakażenia się śmiertelnym wirusem przekroczy 4500. Przypomnę, że chodzi głównie o trzy państwa w Afryce Zachodniej: Gwineę, Sierra Leone i Liberię. CAF, Afrykańska Konfederacja Piłkarska, zawiesiła w tych krajach wszelkie futbolowe rozgrywki.

Ebola ma wpływ na Puchar Narodów. Maroko chce zrezygnować z organizacji turnieju (17 stycznia – 8 luty 2015). – Nie może być mowy o zapewnieniu bezpieczeństwa tym, którzy do nas przybędą, a liczbę kibiców z całego kontynentu szacujemy na 200 – 400 tysięcy kibiców. Żaden kraj nie jest przygotowany, żeby na bieżąco wszystko monitorować i ewentualnie zapobiec ewentualnym zakażeniom – mówi BBC Minister Sportu Maroka Mohamed Ouzzine.

W tej sytuacji CAF rozważa przeniesienie PNA do Ghany lub RPA. Już trwają wstępne rozmowy. Z ewentualnej organizacji turnieju zrezygnował za to Sudan.

W Nigerii przed jednym z ostatnich meczów w eliminacjach z Kongo, sprawdzano elektronicznymi czujnikami temperaturę kibiców wchodzących na stadion. Wiadomo bowiem, że jednym z głównych objawów Eboli jest gorączka. W ten sposób władze zabezpieczają się przed rozprzestrzenianiem się choroby.

Panika też w Europie. Pisałem już wcześniej, że z powodu obaw o zakażenie, na ostatnie gry w reprezentacji Gwinei nie poleciał Alhassane Bangoura. Piłkarz hiszpańskiego Rayo Vallecano nie pojechał na mecze, bo obawy przed zarażeniem zgłaszali jego klubowi koledzy. Boją się też w Anglii. Po przyjeździe z meczów w swoich zespołach szczegółowej kontroli lekarskiej została poddana dwójka zawodników Newcastle: Cheick Tiote z WKS i Pappis Cisse z Senegalu.

Ja już wykupiłem bilet z Krakowa przez Londyn do Marrakeszu. Mam czy miałem lecieć w terminie: 26 stycznia – 6 luty. Wiele jednak wskazuje na to, że turniej w Maroku nie dojdzie do skutku. Czy w innym kraju? Na dziś trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszyscy boją się epidemii, a WHO, Światowa Organizacja Zdrowia, prognozuje, że przed końcem roku w Gwinei, Sierra Leone i Liberii będzie 10 000 nowych zakażeń.

ZOBACZ TEKSTY

Nie zagrali z powodu wirusa Ebola

O Eboli, Pucharze Narodów i Malawi

Żurawie też boją się Eboli

Z powodu Eboli nie będzie Pucharu Narodów?


Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Październik 17th, 2014 o 10:00 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

11 odpowiedzi dla “Wszystko przez Ebolę”

 1. Biker napisal(a):

  Ewangelia Łukasza 21 : 10 – 11
  ,, Powstanie naród przeciwko narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą też wielkie trzęsienia ziemi, a w jednym miejscu po drudim ZARAZY i niedobory żywności i będą straszne widoki, a z nieba wielkie znaki ,,
  Żyjemy w czasach końca tego systemu. Wszystkie proroctwa dokonują się na naszych oczach…
  @Michał
  Bardzo podoba mi się Twoja postawa. Nie żałujesz ewentualnie straconych sześciu stówek, a myślisz o Liberyjczykach, Gwinejczykach i ludziach z Sierra Leone, którzy już nie jedno przeżyli – sam dobrze o tym wiesz. Kilkanaście lat temu wojny domowe, mordy, gwałty, obcinanie kończyn, wydłubywanie żywcem oczu niemowlętom, a teraz zaraza, której na imie Ebola.

  Spekulacje o tym czy P.N.A. się odbędzie i lamentowanie jeśli się nie odbędzie jest żałosne i tylko ślepi będą w ten sposób myśleć.
  Tysiące ludzi umierają i jeszcze wielu straci swoich bliskich. To nas powinno zajmować. Empatia….coraz mniej ludzi ją przejawia.
  Moim zdaniem P.N.A. się nie odbędzie w 2015 roku i są ważniejsze sprawy niż piłka nożna…
  Sami widzicie, że w obecnym świecie ciężko cokolwiek przewidzieć i zaplanować…
  Teraz trzeba walczyć o życie ludzi umierających na ebole. Co dalej będzie? Zobaczymy.

 2. Urbus napisal(a):

  I dlatego trzeba postawić następujące pytanie – jeżeli kraj o dobrych jak na Afrykę zdolnościach organizacyjnych jakim jest Maroko uważa, że nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa, to czy ktoś w ogóle jest? Ouzzine zresztą też o tym wspomina. Mam wrażenie, że to jest pewnego rodzaju “konkurs na odwagę” – jedni chcą zaryzykować, a inni nie i to się może źle skończyć. Bo sami powiedzcie – czy w Maroku zagrożenie byłoby mniejsze niż np. w położonej bliżej ogniska wirusa Ghanie, która chce przejąć organizację turnieju?

 3. Urbus napisal(a):

  Pomyłka w ostatnim zdaniu – miało być “zagrożenie większe”

 4. Biker napisal(a):

  Żaden kraj nie zapewni ludziom bezpieczeństwa przed zarażeniem się wirusem.
  Była też mowa o organizacji turnieju ponownie przez R.P.A. i co, że daleko od zródła problemu?
  Wirus i tam by się mógł przedostać, a skutki mogły by być opłakane…..,,

 5. Michal Zichlarz napisal(a):

  Jest dokładnie jak piszecie, żaden kraj nie jest w stanie zapewnić ludziom bezpieczeństwa, a Ebola rozprzestrzenia się – niestety – lotem błyskawicy. W tej sytuacji warto pomyśleć by o przełożeniu turnieju na styczeń 2016.
  @Biker
  Charakterystyczna sytuacja, w Hiszpanii ludzie bardziej przejmowali się uśpieniem psa zarażonej Ebolą pielęgniarki, niż tym co dzieje się w Gwinei, Sierra Leone czy Liberii.

 6. Biker napisal(a):

  @ Michał
  Znam temat ,,lamentu,, nad psem, którego uśpiono w Hiszpanii. Patrz jaki paradoks – życie ludzkie jest dziś nic, albo niewiele warte szczególnie to ,,daleko od nas,,
  Mnie zaczyna denerwować boom na ,,miłość do zwierząt,, czyli pseudo ekolodzy, wegetarianie walczący o płazy, gady i robale a zapominający o sprawach istotniejszych. Gdzie litość dla człowieka, gdzie wsparcie, gdzie choćby jedna łza?
  Kadr z filmu o ludobójstwie w Rwandzie, a w zasadzie rozmowa. Film ,,Hotel Rwanda,,
  Ktoś pyta fotoreportera dlaczego tego dokładnie nie opisać i nieudokumentować ( tych makabrycznych wydarzeń )
  A on na to ,, Co to da. Przeciętna europejska rodzina siedząca przy stole zobaczy to i stwierdzą : ,,to straszne,, i wrócą do spożywania obiadu.

  Tylko Bóg jest w stanie wyzwolić uciemiężonych ludzi.
  Znacie powiedzenie, a w zasadzie cytat z Biblii :
  Ci, którzy się teraz radują będą płakać ( niegodziwcy ), a Ci, którzy teraz.płaczą będą się radować ( uciemiężeni, zapomniani i niechciani……..)
  Pozdrawiam.

 7. Biker napisal(a):

  Jeszcze jedna istotna rzecz o której chciałem napisać.
  Liberia, lato 2003 roku. Ostateczna rozgrywka w wojnie domowej toczącej się od ćwierć wieku w
  tym kraju. Rebelianci pod dowództwem Sekou Conneha i gen. ,,Cobry,, usiłują ostatecznie obalić dyktatora Liberii Charlsa Taylora.
  Dokument ,,Liberia – podróż do kraju wojny,, relacjonuje to wszystko ,,na żywo,, !!!
  56 minutowy, tłumaczony dokument emitowany swego czasu na Tvp Kultura jest dostępny na You Tube.
  Ten niesamowity reportaż dużo namieszał w moim życiu. Obejrzcie koniecznie. Lepiej zrozumiecie tych ludzi, którzy znów muszą się zmagać z osobistymi tragediami….i innych.

 8. Co z Pucharem Narodów? | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] razie jest pat w rozmowach i decyzjach. Maroko już kilka tygodni temu stwierdziło, że z powodu wirusa Ebola nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa kibicom z wielu krajów. Nie jest go zresztą w stanie [...]

 9. Eliminacje Pucharu Narodów. Wygrana Kasperczaka! | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] uporała się z Togo. Wygrani zagrają więc w finałach. Występ w PNA Gwinei na pewno dla wielu, z powodu Eboli, będzie wielkim powodem do [...]

 10. Man1903mi napisal(a):

  Zgadzam się z przedmówcą w 100%.

  u230326 – Fajna rzecz:

 11. Deb0308mi napisal(a):

  Nigdy nie zastanawiałem się nad tego typu rzeczami,. Doceniam tym bardziej poruszenie takiego tematu na forum.

  Deb0308 – Dobre case:

 

Zamiesc komentarz