Eliminacje MŚ. Granie na wyjeździe

Na Czarnym Kontynencie rozpoczęły się we wtorek premierowe gry w eliminacjach mistrzostw świata. W 10 czterozespołowych grupach drużyny rywalizują o premiowane pierwsze miejsce, da ono udział w meczach barażowych. Pięciu zwycięzców barażów będzie reprezentowało Afrykę na mundialu w Katarze pod koniec 2022 roku.

W pierwszych meczach nie było większych niespodzianek. Swoje mecze wygrywali faworyci, jak Egipt, który u siebie pokonał 1:0 Angolę. „Faraonowie” musieli sobie radzić bez swojej największej gwiazdy Mohameda Salaha. Liverpool nie zgodził się na to, żeby wyjechał grać do Egiptu. To kraj który jest na czerwonej liście brytyjskiego rządu, jeśli chodzi o COVID-19. Po powrocie do domu czekałaby go 10-dniowa kwarantanna. Nie ma natomiast przeszkód, żeby Salah zagrał w niedzielę w Gabonie…

Jeśli jesteśmy przy grupie F i Gabończykach, to zaliczyli oni wpadkę w pierwszym eliminacyjnym meczu, przegrywając z Libią na wyjeździe 1:2. Gola na wagę trzech punktów zdobył w piątej minucie doliczonego czasu w samej końcówce obrońca Sanad Al Warfali. Pierre-Emerick Aubameyang zakończył mecz z żółtą kartką na koncie.

Bramkę dla swojej reprezentacji zdobył kolega Salaha z Lverpoolu Sadio Mane. Jego Senegal odprawił z kwitkiem 2:0 Togo w grupie H. Kolejny rywalem „Lwów Terangi” będzie w niedzielę na wyjeździe Kongo.

Swoje pierwsze spotkanie wygrało też Mali. Po trafieniu Adama Traore „Orły” pokonały Rwandę 1:0 (grupa E, gdzie rywalizuje jeszcze Kenia i Uganda). To spotkanie Malijczycy musieli rozegrać w marokańskim Agadirze. Wszystko z powodu kiepskiej stadionowej infrastruktury w ich kraju. Chociaż Malijczycy w 2002 roku gościli u siebie najlepsze zespołu Czarnego Kontynentu, organizując prestiżowy Puchar Narodów (prowadził ich wtedy zresztą z powodzeniem Henryk Kasperczak), to od tego czasu minęło już prawie 20 lata i obiekty pozostawiają wiele do życzenia. Na początku tego roku, kiedy prezesem CAF czyli Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej wybrano Patrice Motsepe z Republiki Południowej Afryki, ten zapowiedział i ostrzegł, że jeśli nie nastąpi poprawa jeśli chodzi o stadiony, ich zaplecze i bezpieczeństwo, to będzie wyciągał stosowne konsekwencje. Teraz właśnie to się dzieje.

Grający w Agadirze Malijczycy są jedną z kilku reprezentacji, która zdecydowała się rozgrywać swoje mecze w eliminacjach mistrzostw świata w Maroku, które słynie ze świetnej futbolowej bazy. Burkina Faso i Niger wybrały Marrakesz, a Dżibuti stolicę Rabat. Z kolei Republika Środkowoafrykańska, we wtorek zremisowała 1-1 z Republiką Zielonego Przylądka wybrała kameruńską Dualę, Gwinea Bissau Nawakszut w Mauretanii, a Namibia i Malawi Johannesburg w RPA. Najdalej na mecz u siebie będzie miało Dżibuti, bo stamtąd do Rabatu w Maroku to aż 5,5 tys. kilometrów!

GRUPA A

2 września 2021, Niger – Burkina Faso

Algieria – Dżibuti

6 września, Dżibuti – Niger

7 września, Burkina Faso – Algieria

GRUPA B

3 września, Mauretania – Zambia

Tunezja – Gwinea Równikowa

7 września, Zambia – Tunezja

Gwinea Równikowa – Mauretania

GRUPA C

1 września, Republika Środkowoafrykańska – Republika Zielonego Przylądka 1:1. Toropite 53. – Tavares 36.

3 września, Nigeria – Liberia

6 września, Liberia – Republika Środkowoafrykańska

Republika Zielonego Przylądka – Nigeria

GRUPA D

3 września, Kamerun – Malawi

Wybrzeże Kości Słoniowej – Mozambik

6 września, WKS – Kamerun

Malawi – Mozambik

GRUPA E

1 września, Mali – Rwanda 1:0. Traore 19.

2 września, Kenia – Uganda

5 września, Rwanda – Kenia

6 września, Uganda – Mali

GRUPA F

1 września, Egipt – Angola 1:0. Kafsha 5. karny

Libia – Gabon 2:1. Salama 5., Warfali 90+5. – Poko 11.

5 września, Gabon – Egipt

7 września, Angola – Libia

GRUPA G

3 września, Zimbabwe – RPA

Ghana – Etiopia

6 września, RPA – Ghana

Etiopia – Zimbabwe

GRUPA H

1 września, Senegal – Togo 2:0. Mane 56., Diallo 81.

2 września, Namibia – Kongo

5 września, Togo – Namibia

Kongo – Senegal

GRUPA I

1 września, Gwinea Bissau – Gwinea 1:1. Mendes 46. – Kamano 7.

2 września, Maroko – Sudan

6 września, Gwinea – Maroko

7 września, Sudan – Gwinea Bissau

GRUPA J

2 września, DR Konga – Tanzania

Madagaskar – Benin

6 września, Benin – DR Konga

7 września, Tanzania – Madagaskar

ZOBACZ TEKST ONI REPREZENTOWALI AFRYKĘ

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Wrzesień 2nd, 2021 o 10:46 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

8 odpowiedzi dla “Eliminacje MŚ. Granie na wyjeździe”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Kenia – Uganda 0:0
    DR. Konga – Tanzania 1:1

  2. Michal Zichlarz napisal(a):

    niespodzianka

  3. Kartagińczyk napisal(a):

    Niger – Burkina Faso 0:2
    Namibia – Kongo 1:1
    Madagaskar – Benin 0:1

  4. Kartagińczyk napisal(a):

    Michale, trochę tak, jednak Uganda już od jakiegoś czasu dołuje, podobnie “Lamparty”. Raczej Héctor Cúper tego nie zmieni. Uzbekistanu nie zbawił, Egiptu też nie. Był w finale PNA, ale przegrał, a Egipcjanie męczyli się, wygrywali po nieciekawej grze 1:0.

  5. Kartagińczyk napisal(a):

    Halilhodžić o Ziyechu:

    – Po raz pierwszy w mojej karierze trenerskiej zobaczyłem zawodnika reprezentacji narodowej, który nie chce trenować i twierdzi, że jest kontuzjowany. Nie był odpowiednio skoncentrowany podczas dwóch ostatnich spotkań. Nie wyglądał na zawodnika, który walczy o miejsce na mundialu i jest tym w ogóle zainteresowany – wyznał.

    – W meczach towarzyskich z Ghaną i Burkina Faso przyjechał spóźniony, odmawiając treningu. Nie ma sensu późniejszy dialog, bowiem dla mnie jako trenera odpowiedź jest właśnie w tym zawarta. Reprezentacja narodowa to przede wszystkim drużyna, która nie może być niczyim zakładnikiem – zauważył.

    – Sztab medyczny wykonał kilka testów i uznano, że może grać. Potem odmówił rozgrzewki w drugiej połowie, ponieważ był rozczarowany, że znalazł się na ławce. To dla mnie nie do zaakceptowania. Albo jesteś z nami całym sobą, albo nie ma cię wcale – zaznaczył.

    – Dopóki to ja jestem selekcjonerem reprezentacji Maroka, takie zachowanie nie będzie tolerowane – zakończył.

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    Algieria – Dżibuti 8:0 pokaz siły
    Maroko – Sudan 2:0

  7. Kartagińczyk napisal(a):

    A już jutro “Orły Kartaginy” u siebie na Stade Olympique Hammadi Agrebi zagrają z moimi “ulubieńcami” (ha ha) z Gwinei Równikowej, która mimo wszystko łatwo skóry nie sprzeda.

    Kebaier siedzi na gorącym krześle, w czerwcu pisało się o tym, że może zostać zwolniony, choć po wygraniu z Mali w meczu towarzyskim uciszył trochę krytyków. Do końca roku Tunezyjczycy zagrają aż dziewięć spotkań. We wrześniu tylko dwa – ze wspomnianą Gwineą Równikową i mającą swoje problemy Zambią. Jeżeli nie zdobędą przynajmniej czterech punktów, a najlepiej sześciu, myślę, że Kebaier pożegna się z posadą. W zasadzie ma bardzo dobry bilans, średnia punktów 2,25. Jednak poważnych sprawdzianów nie miał, chyba że za takie można uznać mecze towarzyskie z Algierią (porażka), WKS (porażka), Kamerunem (remis), Nigerią (remis), Mali (zwycięstwo) i przeciętnymi “Lampartami” (zwycięstwo).

  8. Eliminacje MŚ. Na wyjeździe w domu. Szopka z meczami | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Już dziś pierwsze mecze w trzeciej serii gier afrykańskich eliminacji do mundialu w Katarze. W przedostatniej grupie I Maroko mierzy się u siebie wieczorem w Rabacie z liderem grupy Gwineą Bissau. W drugim spotkaniu Sudańczycy zagrają z Gwineą. Co ciekawe ten mecze też rozegrany zostanie w Maroku, a konkretnie w Marrakeszu. Wiele z tych gier w eliminacjach rozgrywanych jest na neutralnym gruncie, a to dlatego, że tym razem CAF dość rygorystycznie podszedł do stanu stadionów, boisk i całej infrastruktury. [...]

 

Zamiesc komentarz